biuro@kredytkonsoldacyjny.elblag.pl Pn-Pt 8-16

Jakie mamy koszty pożyczki, o których trzeba wiedzieć?

Na to, ile zapłacimy za skorzystanie z pożyczki, nie liczy się tylko samo oprocentowanie, ale także inne, wieloskładnikowe elementy, często uzależnione od wybranej opcji czy wysokości kwoty, jaką chce się pożyczyć. W tak zwanych kosztach pozaodsetkowych są zawarte wszystkie opłaty za dodatkowe usługi, wynikające z umowy i na przykład z jej niestosowania przez konsumenta.
Najpopularniejszym pojęciem, o jakim niestrudzenie rozmawia się w kontekście pożyczki, jest oprocentowanie. To krótko mówiąc procent liczony od całości pożyczonej sumy za sam fakt – środki pieniężne zostały pożyczone, za co należy się stosowna do okoliczności opłata. W przypadku pożyczek trzeba pamiętać, że pieniądze, w posiadaniu których znajdujemy się dzięki konkretnej firmie wciąż należą do niej, nie do nas. Najrzetelniejsze firmy na polskim rynku finansowym są skłonne do pomijania w swoich ofertach tego elementu, szczególnie jeśli w grę wchodzi pozyskanie nowego klienta.

Oprocentowanie

Drugim pojęciem, o którym mówi się niezwykle często, jest prowizja za udzielenie pożyczki. Z tej opłaty parabanki również rezygnują jedynie w przypadku nowych klientów. Jest to rodzaj wynagrodzenia czy premii za sprzedaną usługę finansową. Wysokość prowizji jest różnie traktowana – w niektórych przypadkach jest jednorazową opłatą, w innych – jest rozkładana równomiernie we wszystkich ratach do spłacenia. Jak jest liczona oraz jak jest przyznawana prowizja – to zależy jedynie od indywidualnych postanowień każdej z firm.
Najmniej przyjemnym dla klienta terminem związanym z pożyczkami są koszty nieterminowości, z którymi zawsze i bezwzględnie ma się do czynienia po przekroczeniu czasu przyznanego na spłacenie zobowiązania. Obecnie prawo konsumencie chroni nawet nieuczciwych pożyczkobiorców bez nadmiernie wysokimi kosztami swoich pożyczek. Wedle prawa koszty nieterminowości nie mogą w skali roku przekraczać 14% pożyczonej sumy. Do tych kosztów należy również zaliczyć wszystkie wysyłane pisemnie czy za pomocą SMS-a powiadomienia, ponaglenia, ale również monity czy opłaty za proces windykacyjny oraz ewentualne koszty rozprawy sądowej.

Opłaty pozaodsetkowe

Do wszystkich dodatkowych kosztów pożyczki należy również doliczyć opłaty pozaodsetkowe, czyli wszystko, za co konsument jest zobligowany zapłacić i co jednocześnie nie jest odsetkami. W skład opłat pozaodsetkowych, w ujęciu ogólnym, wchodzą bardziej szczegółowe składniki, jak prowizja, opłata za uruchomienie pożyczki, dodatkowe, nieraz obowiązkowe ubezpieczenia na życie, opłata przygotowawcza, zwana również administracyjną czy manipulacyjną. Są to w zasadzie koszty, których nie można się pozbyć, nawet gdyby bardzo się chciało.
Wśród opłat pożyczkowych nie obędzie się też bez opłaty przygotowawczej, uznawanej przez większość różnorodnych firm. Opłatą przygotowawczą określane są wszystkie możliwe czynności, mające na celu udzielenie pożyczki, a więc na przykład przeszukanie wszystkich rejestrów i baz dłużników w celu zweryfikowania historii kredytowej, stosowane bardzo często również przez parabanki, samo przetworzenie nadesłanego wniosku o pożyczkę oraz podobne. Jeśli tego rodzaju opłata widnieje w naszej propozycji pożyczki oznacza to, że nawet jeśli zrezygnujemy ze świadczenia, opłata przygotowawcza nie będzie w żaden sposób zwracana czy rekompensowana wnioskującemu, a to z jednej, bardzo prostej przyczyny – klient zapłacił za czynności, które faktycznie zostały już wykonane.

Opłaty administracyjne

Do dodatkowych opłat zalicza się również opłata administracyjna, związana z kosztami, jakie ponosi pożyczkodawca w tytułu udzielenia pożyczki na określony czas oraz zarządzania nią. Najczęściej jednak doliczana jest jedynie do dłuższych, ratalnych pożyczek, w przypadku krótkoterminowych nie do końca ma rację bytu.
Do opłat należy również opłata za usługę domową i naliczana jest jedyne w przypadku odwiedzin przedstawiciela pożyczkodawcy w naszym własnym domu. Dlaczego? W zasadzie wszystkie firmy pożyczkowe oferują dzisiaj usługi za pomocą Internetu, mającego usprawnić przepływające transakcje oraz stać się wygodnym narzędziem dla samych korzystających z nich. Wizyta przedstawiciela handlowego jest więc w dzisiejszych czasach kaprysem, za który trzeba dodatkowo zapłacić. Jest to jednak koszt, który chętnie dodatkowo poniosą na przykład osoby starsze czy schorowane, potrzebujące gotówki, a nie mające możliwości skorzystania z usług internetowych. Wizyty domowe jednak w większości dotyczą najlepszych na rynku firm, posiadających już swoją renomę. Mniejsze firmy pożyczkowe, zanim nie rozwiną skrzydeł, trzymają się raczej kurczowo opcji internetowych.
Ostatnią z dodatkowych opłat jest opłata weryfikacyjna. Ta z kolei związana jest z obowiązkiem potwierdzenia swojej tożsamości w przypadku składania wniosku o pożyczkę przez Internet. Najczęściej opłata ta jest dosyć symboliczna, może wynosić 1 gr, 1 zł lub 10 zł w zależności od firmy pożyczkowej, jest to również jednocześnie kwota bezzwrotna. Wskazana przez firmę pożyczkową kwota musi zostać przelana na ich konto zanim pożyczka znajdzie się na koncie docelowym. Innym, alternatywnym sposobem radzenia sobie z koniecznością wykonywania przelewu weryfikacyjnego jest korzystanie z aplikacji zewnętrznych, na przykład Instankastora czy KontoConnecta. Coraz więcej firm decyduje się właśnie na to zastępcze rozwiązanie, ponieważ nawet dla samych klientów jest ono mniej skomplikowane.